طراحی رستوران

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که در بدو ورود به یک رستوران محو تماشای دکوراسیون آن شده باشید.طراحی رستوران از چندین بخش تشکیل می شود.بدون توجه به تمامی بخش ها طراحی ایده آل غیرممکن خواهد بود.طراحان با توجه به فرهنگ هر کشور و نوع رستوران اولین ایده های طراحی را در ذهن می پرورانند.

 

اصول طراحی رستوران

رستوران ها با توجه به نوع غذایی که در آن سرو می شود طبقه بندی می شوند. همین موضوع نیز باعث تفکیک دیزاین رستوران ها از هم می شود .فضای رستوران ها باید با نوع غذایی که ارائه می شود همسو باشد و حس خوشایندی را در فرد به وجود بیاورد.

رستوران ها را می توان به طور خلاصه به انواع زیر طبقه بندی کرد:

  1. رستوران سنتی
  2. رستوران مدرن
  3. رستوران کلاسیک
  4. کافه رستوران

با توجه به انواع رستوران طبیعتا دیزاین هر فضا نیز متفاوت خواهد بود.

این کار به دو بخش اصلی تقسیم میشود:

 

طراحی رستوران مدرن

رستوران ساحلی کیش
رستوران ساحلی کیش

رستوران های مدرن با توجه به سبک طراحی از نمای بیرونی تا دیزاین داخلی باید شامل موارد زیر باشند:

سقف این فضاها معمولا بلند طراحی میشوند.نمای رستوران های مدرن معمولا از فضای داخلی آن پیروی میکند. متریال استفاده شده از جدید ترین متریال روز پیروی میکند. تعداد رنگ های استفاده شده کم تر از رستوران سنتی است.

چیدمان داخلی رستوران های مدرن به گونه ایست که صندلی های راحتی جایگزین صندلی های کلاسیک میشود.فاصله ی صندلی ها ازهم معمولا بیشتر است .

فضای نباید بیش از حد تاریک باشد. نورپردازی به گونه ایست که طراحی فضا را ساپورت کرده ولی محیط بیش از حد تاریک و یا روشن نیست.

با توجه به سبک غذایی رستوران های مدرن از فست فود تا غذاهای ایرانی و یا غذاهای ایتالیایی و … سبک چیدمان وسایل نیز تغییر میکند.معمولا قسمت سرو غذا به طور واضح مشخص نیست اما میتواند در دکوراسیون نقش نقطه ی خاص را بازی کند.

 

طراحی رستوران سنتی

طراحی رستوران سنتی

رستوران های سنتی بر خلاف دید عموم که معتقدند در آن فقط غذای ایرانی سرو میشود ، انواع غذا را در بر میگیرد.

به زبان ساده تر می شود رستوران های سنتی را اینگونه توصیف کرد: فضاهایی که سبک خاصی از سنت هر کشور را در دکوراسیون و نوع غذا ایجاد میکند. رستوران های هندی ،چینی ، ایرانی ، لبنانی و … از رستوران های سنتی حساب می شوند.

دکوراسیون رستوران های سنتی از سبک و سنت هر کشوری که غذای آن سرو میشود پیروی میکند.

برای رستوران های ایرانی مبلمانی به شکل تخت مورد استفاده قرار میگیرد.  فاصله ی مبلمان در  کم است و صمیمیت فضا را بیشتر میکند. سقف رستوران های ایرانی معمولا کوتاه تر از باقی رستوران هاست و یا تزیینات گنبدی شکل و قوس دار و ایرانی دارند.

نورپردازی معمولا رنگی است. فضای سرو غذا به گونه ای است که از هنر دست سرآشپزان حرفه ای به عنوان عضوی از طراحی استفاده میکنند.

 

طراحی رستوران کلاسیک

طراحی رستوران کلاسیک

رستوران های کلاسیک تعریفی لوکس دارند. در رستوران های کلاسیک انواع غذا ها سرو می شوند و فرهنگ غذایی دکوراسیون آن را تعیین نمیکند.

رستوران های کلاسیک دارای سقف هایی بلند هستند . نورپردازی معمولا به طور ویژه ای زیاد است و در محیطی روشن غذا سرو میگردد.

چیدمان میز و صندلی با فاصله ی زیاد است. سبک میزها و صندلی ها همراه شده با سبک فضای لوکس می باشد.

 

 

طراحی کافه رستوران

کافه رستوران ها تعریف خاصی دارند . این فضا ها ترکیبی از کافی شاپ و رستوران هستند و دکوراسیون و دیزاین آن ها نیز باید همین حس را القا کند.

معمولا فضای کافه رستوران ها دو قسمتی است . قسمتی برای سرو منوی کافی شاپی و قسمتی برای سرو منوی رستورانی.

طراحی کافه رستوران ها باید بیشتر نزدیک به کافی شاپ باشد . نورپردازی کافه رستوران ها معمولا به طور خاص و نقطه ای بر روی میز هاست. محیط کافه رستوران ها کم نور و رمانتیک است.

فضای کافه رستوران ها طراحی های خاصی میطلبد . فضایی که آرامش در آن موج بزند . برای دیزاین این محیط ها هیچ قانون یکسانی وجود ندارد. هرچه محیط یونیک تر و بی همتا تر باشد در این نوع محیط ها مشتری را جذب خود میکند.

 

 

با توجه به تمام مواردی که به صورت خلاصه گفته شد، طراحی رستوران از شاخه های زیادی تشکیل شده است. اولین قدم در طراحی انتخاب شاخه ی فعالیت رستوران ، فرهنگ و نوع غذاست.

سپس باید طبق اصول معماری و قدم به قدم پیش برویم.جایگاه صندوق ، نحوه ی ثبت سفارشات ، پیشخوان تحویل غذا و نحوه ی سرو غذا ، مبلمان و نحوه ی چیدمان همگی از مسائلی هستند که باید دیده شود و یک طراح به آن دقت کافی را دارد.

گروه معماری فرید-ارجمند بهترین طراحی ها را برای رستوران شما به ارمغان می آورد.