معماری ایتالیایی از محبوب ترین سبک های معماری در جهان است. ظرافت این سبک در کنار لوکس و شیک بودن آن موجب شده تا سبک مورد علاقه ی بسیاری از افراد در جهان از جمله ایرانیان باشد.

سبک ایتالیایی از نماهای رومی تا دیزاین ها و طراحی های داخلی پر زرق و برق تشکیل می شود. این تزئینات با رنگ و جزئیات به جا به یکی از لاکچری ترین طراحی های داخلی تبدیل می شود. به جا بودن تمام عناصر در کنار یکدیگر اثری فاخر به جای می گذارد. هنوز هم لوازم خانگی و به خصوص لوازم آشپزخانه برندهای ایتالیایی بسیار با کیفیت و بسیار لوکس می باشد.

از لحاظ تاریخی ، معماری ایتالیایی و طراحی رنسانس به اویل قرن 15 در شهر فلورانس ایتالیا می رسد. این سبک با ستون های معماری سنگی و استایل موقر باروک شناخته می شده است. خوب پس از آن سریع زمان را جلو می زنیم و خانه های سبک ایتالیایی امروز می رسیم. هنوز هم طراحی و ساخت شگفت انگیز این سبک خیره کننده شما را مبهوت می کند.

معماری ایتالیایی امروزه به دو قسمت معماری ایتالیایی کلاسیک و معماری ایتالیایی مدرن تقسیم می شود.

از معماری ایتالیایی به سبک کلاسیک بیشتر در نمای ساختمان استفاده می شود که به ان نمای رومی نیز می گوییم. تزئینات و جزئیات بسیار و در عین حال لوکس که در معماری نمای ساختمان استفاده می شود.

معماری ایتالیایی به سبک باروک

نقطه شروع معماری به سبک باروک ایتالیا میباشد. درواقع از نظر معماران قرن نوزدهم معماری باروک عبارت است از معماری کلاسیک منحط بی‌ساختار و دارای تزئینات نمایشی زیاد و عجیب و غریب. معماری باروک از ایتالیا شروع شد و قسمت اعظم اروپا را هم به زیر پوشش خود درآورد. تقریباً از اوایل قرن ۱۷ تا اواسط قرن ۱۸ در بیشتر کشورهای لاتین گسترش یافت.

درسبک معماری باروک هنرمندان بر خلاف دوران کلاسیک با احساس خود حرکت می‌کنند و احساس را مقدم بر عقل می‌دانستند. باروک در معنی اصلی خود عبارتست از نامنظم، مروارید ناصاف و پرپیچ و تاب یا غیرعادی باروک نوعی هنر است که در آن قواعد تناسب رعایت نمی‌شود و همه چیز بنا به حواس هنرمند نمایانده می‌شود. این سبک هنری دارای روحی از حرکت و جنبش است که نقطه مقابل سکون کلاسیک است.

معماری ایتالیاییخانه ایده آل ایتالیایی

خانه ایده آل ایتالیایی در زمینی به اندازه کافی ساخته شده است. که ارتباط آن با فضای سبز را به احترام به محوطه سازی منطقه توسکانی برجسته می کند . سبک ایتالیایی از انگلستان در سراسر شمال اروپا ، امپراتوری بریتانیا و به ایالات متحده گسترش یافت که در دهه 1860 پس از جنگ داخلی به محبوب ترین سبک در آمریکا تبدیل شد و در سراسر ایالات متحده  به لطف کتابهای معروف الگویی که توسط طراحان سبک ایتالیایی مانند اندرو جکسون داونینگ نوشته شده است ، گسترش یافت. در ایالات متحده ، می توانید نمونه هایی درخشان از معماری ایتالیایی را در مکان هایی مانند منطقه بروکلین هایتس نیویورک پیدا کنید.

متریال در سبک ایتالیایی

کاشی، مرمر و سنگ از جمله متریال های مهم در سبک طراحی ایتالیایی می باشد. هنرمندان ایتالیایی از سنگ های بی شکل و ظاهر اثاری لوکس پدید می اوردند. بسیاری از کفسازی هایی که در سبک طراحی ایتالیایی وجود دارد از ترکیب دو سنگ در کنار یکدیگر و با نقش و نگار منحصر به فرد خود ساخته می شدند.

استفاده از مرمر و تراکوتا و … همه در سبک ایتالیایی به وفور به چشم میخورد. امروزه نیز برای لوکس کردن و استفاده از طراحی های ایتالیایی معمولا کف خانه را از سنگ های براق استفاده می کنند.

معماری ایتالیایی و رنگ طلایی

رنگ ها در سبک های مختلف جایگاه خاصی دارند. رنگ طلایی در معماری ایتالیایی عنصری کلیدی است. استفاده از رنگ طلایی به درستی و به خصوص در اکسسوری های طراحی داخلی و یا در تزئینات و گچبری ها بسیار حائز اهمیت است. در سبک ایتالیایی رنگ طلایی که نمادی از عنصر طلاست باعث لوکس شدن فضا می شود.

در سبک کلاسیک ایتالیایی بیشتر از گچبری های طلایی استفاده می شود. و در سبک مدرن ایتالیایی می توان هر اکسسوری را با کمی رنگ طلایی در گوشه گوشه ی فضا پیدا کرد. پایه های مبل، قاب های دیوار، پایه ی آباژور و … همه در سبک ایتالیایی مدرن جای میگیرند.

طراحی داخلی ایتالیاییمعماری ایتالیایی مدرن یا کلاسیک؟

سبک ایتالیایی کلاسیک ممکن است برای بعضی از افراد  که رویکرد مینیمالیست یا حداق گرایی در دکوراسیون دارند بیش از اندازه اغراق آمیز به نظر بیاید، با این حال ویژگی نهایت “وقار و متانت” سبک ایتالیایی را نیم توان نادیده گرفت. بنابراین هیچ چیز در حد افراطی و زیاده روی به کار نمی رود. چطور یک فرد می تواند به ستون های زیبای برافراشته سبک کلاسیک ایتالیایی که دور تا دور این اتاق را قاب گرفته اند بی توجه باشد یا از این سقف گنبدی و پنجره های طاقی این سبک بگذرد.

در معماری ایتالیایی به سبک مدرن، لوستر های کریستالی با ترکیب یراق آلات طلایی رنگ از جمله مواردی است که به چشم می خورد. همچنین کابینت های ساده اما براق، و استفاده از محدود اکسسوری های طلایی رنگ نشانگر ایتالیایی بودن فضاست.

سبک کلاسیک ایتالیایی نیز که شناخته شده تر است نیاز به اغراق ندارد. این سبک پر از تزئینات درست و به جاست و ظرافت در ان نقش اساسی دارد.

طراحی های مدرن و کلاسیک به سبک معماری ایتالیایی می تواند دل هر بیننده ای با هر سبک و سیاقی را به دست آورد. برای داشتن طراحی های زیبا با انواع سبک های متنوع می توانید با طراحان شرکت فریدـارجمند در تماس باشید. نمای ساختمان با سبک معماری ایتالیایی و یا طراحی داخلی با سبک ایتالیایی را می توانید به صورت جامع تر در پروژه های اجرا شده ی شرکت ببینید.