نمای رومی

طراحی نمای رومی

نمای ساختمان از مهم ترین بخش های طراحی هربنا است که به آن هویت میبخشد.اولین بخش از هر سازه نمای آن است که مشخصا توسط اکثر افراد دیده می شود و جلوه ی بصری بناست.

امروزه نمای رومی از لوکس ترین و پر طرفدار ترین نماهای ساختمانی به حساب می آید .ما قصد داریم شما را این سبک از طراحی نما آشنا کنیم.

 

نمای رومی و ویژگی های آن

نمای رومی

معماری رومیان به سبک کلاسیک معروف است ونمای رومی هم در این دسته قرار میگیرد.رومیان باستان برای ساختن بناها زمان زیادی را صرف میکردند و از بهترین متریال برای ساخت و ساز استفاده می نمودند.سنگ های بزرگ و یک تکه به دست استاد کاران ماهر تراش داده میشد و قوس های خاص و ستون های با صلابت را تعریف میکرد.نمای رومی نیز همین حس وحال را به بیننده میدهد .

نمای رومی در نگاه اول سنگینی نما ، لوکس بودن ساختمان و خاص بودن را به بیننده القا میکند.

 

 

ویژگی های نمای رومی

نمای رومی جدید

نمای رومی از سبک معماری رومی الهام گرفته شده است پس طبیعتا ویژگی های آن را نیز داراست اما همه ی ما میدانیم که ساخت و ساز در هر منطقه ای باید تابع قوانین خود باشد پس طبیعتا تفاوت ها و نوآوری هایی را نیز در ایجاد نمای رومی میبینیم.

  1. نمای رومی دارای ستون هایی تزیینی به سبک های دوریک ، یونیک وکرنتی هستند و سرستون ها و پایه ستون های نیمه در آن به کارمیروند.
  2. قوس های خاص در نمای رومی جای خود را به خطوط صاف میدهند.
  3. ایجاد طاق وگنبد در نمای اصلی ساختمان نیز از جمله ویژگی های اصلی نمای رومی است که یاد آور معابد رومی است.

 

مصالح به کار برده شده درنمای رومی

نمای رومی مدرن

متریال اصلی رومیان سنگ بوده واز تخته سنگ های یک پارچه برای ایجاد بنا استفاده میکردند. متریال اصلی ساخت نمای رومی نیز سنگ است. انتخاب نوع سنگ درنما با توجه به ویژگی های هر سنگ وشرایط آب وهوایی هرمنطقه صورت میگیرد.

سنگ مرمر،تراورتن ، گرانیت و…درنما استفاده می شوند که در حال حاضر سنگ تراورتن به دلیل دردسترس بودن وقیمت مناسب ترآن بیشتر مورد استفاده است.

در کل سنگ نمای رومی را باید با توجه به موارد زیر انتخاب کرد:

  • سنگ نما باید در برابر تابش نورمستقیم خورشید ، باران های اسیدی وبرف مقاوم باشد.
  • باید به راحتی برش بخورد و قابل صیقل خوردن باشد
  • کیفیت سنگ باید به گونه ای باشد که قدرت خمشی وکششی داشته باشد.
  • مقاومت بالایی داشته باشد وبه راحتی ترک نخورد و سطح آن دارای خلل و فرج نباشد.

 

انواع نمای رومی

 

نماهای رومی که طراحی و ساخته میشوند با توجه به نوع ساختمان ، موقعیت قرارگیری ، تعداد طبقات ، نوع متریال و… دسته بندی های متفاوتی را شامل می شوند.

نمای رومی مدرن :

نما کلاسیک رومی مدرن

نمای رومی مدرن تلفیقی از مدرنیته وسبک کلاسیک است .درواقع کم کردن جزئییات نمای رومی وساده کردن آن باعث به وجود آمدن نمای رومی مدرن می شود. درعین حال با یک نگاه به نما به راحتی می توان نمای رومی را تشخیص داد.

 

نمای رومی سنگی :

ویژگی های نمای رومی

همانطور که در بالا اشاره کردیم متریال اصلی ساخت نمای رومی سنگ است .اما سنگ های یکپارچه .اگرنمای رومی با سنگ های کوچک و به اصطلاح دکوراتیو ( سنگ های خورد شده طبیعی) ساخته شود به آن نمای رومی سنگی میگویند.

این نماها بیشتر ظاهری نیمه کلاسیک و اروپایی به ساختمان میدهد.

 

نمای رومی آجری :

انواع نمای رومی

نماهایی که سبک طراحی آن با توجه به اصول رومی انجام شده ودارای ستون وپایه ستون و قوس و تزیینات هستند .اما پیکره ی اصلی بنا با آجرهای نسوز پوشانده میشود را نمای رومی آجری گویند.

 

نمای رومی ساختمان یک طبقه:

نمای رومی یک طبقه

معمولا طراحی نمای رومی برای ساختمان های یک طبقه با چالش هایی همراه است .شما برای طراحی نمای یک ساختمان ویلایی از فضای کمتری برای قراردادن تزیینات برخوردارید پس دادن فرم ونمای رومی به این ساختمان ها خلاقیت خاصی میطلبد.

 

طراحی نمای ساختمان از اهمیت ویژه ای برخوردار است و کاری است پیچیده که نیاز به شناخت سبک ، متریال ، قواعد و قوانین خاص و دید زیبایی شناختی دارد.از این رو باید این کار به دست طراحان متخصص انجام گیرد. گروه معماری فرید – ارجمند بهترین طراحی نمای رومی را توسط متخصصان برای شما به ارمغان می آورد.