روند طراحی نما

رویکرد کلی اینجانب در این مقاله، طراحی نماهای موجود در بازار معماری ایران، پروژه هایی که در این مقاله به آن پروژه های محدود میگوییم. 

طراحی ای که طراحان در سالهای اولیه کاری خود با آن مواجه میشوند و نحوه برخورد طراح با هریک از مشکلات پنهانی موجود در بازار که رسیدن به آنها مستلزم صرف وقت و هزینه بسیار زیادی است. ( در مقاله ی مقهوم مارکت در معماری به معنی پروژه های محدود و نامحدود پرداخته ایم)

به طور کلی رشته های هنری طابع قوانین و اساس خیلی دقیقی نیستند و در هر لحظه از عمر خود در حال تکامل از شکلی به شکل دیگر هستند، اما در هر دوره زمانی یک سری چهار چوب کلی را شامل میشوند.

 

کانسپت در معماری

کانسپت در لغت به معنی فکر و تصور کلی است.

کانسپت در معماری را میتوان به طور کلی هدف کلی طراحی و یا زبان معمار برای تبادل اندیشه با مخاطب است که مقاله های زیادی به آن اشاره شده و در این مقاله از تکرار آن صرف نظر میکنیم.

اما در این مارکت تعریف متفاوت تر و اختصاصی تری میتوان بیان کرد.

تعریفی که کاملا تجربی و بر اساس فضای حاکم بر معماری ایران است و آن را اینطور میتوان بیان کرد:

ایجاد بهترین الگو و ایده ی کلی که بتواند به خوبی اشکالات وضع موجود پروژه را پوشش داده و همچنین در نهایت با توسعه آن الگو پروژه را به یک طرح کلی عالی برساند

به عنوان مثال وضع موجود نما ممکن است دارای بالکن های نا متعارف باشد و یا بازشوهای موجود با توجه به فضای داخلی پشت آن در شرایط نا متعارفی قرار بگیرد ( به عنوان مثال زمانی که آشپزخانه به نما میچسبد و پنجره های آن تحت تاثیر کابینت ها محدود میشوند) و یا محل قرارگیری ستون ها و همچنین کنسول هایی که از عمق های برابر برخوردار نیستند و موارد بیشمار دیگر

در طرح زیر کنسول های طبقات پایینی پیش آمدگی بیشتری دارند که در این طرح به شکلی که ملاحضه میکنید طراحی پایه کلاسیک ( منظور سه قسمت پایه، ساقه و تاج در نماهای کلاسیک است) به شکل برجسته تری طراحی شده که این مساله را پوشش دهد.

ادامه … .

به زودی

مصطفی فرید | https://www.instagram.com/mostafa___farid/